Paralajmėrimi i Lėzvijes “Vetėvendosje” pėr protesa me 10 sh

 
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    www.malsia.eu Indeksi i forumit :: L A J M E T
Shiko temėn e mėparshme :: Shiko temėn pasuese  
Autori Mesazh
Atedheu
Moderator/e


Anėtarėsuar: 14 Sep 2006
Mesazhe: 174
Vendodhja: Rrugeve te Anglis

MesazhPostuar: Tue Jan 30, 2007 4:15 am    Titulli i mesazhit: Paralajmėrimi i Lėzvijes “Vetėvendosje” pėr protesa me 10 sh Pėrgjigju me kuotė

Lėvizja “Vetėvendojse” kėmbėngul nė qėndrimet e veta se protesta e 10 shkurtit nuk do tė dėmtojė proceset, por, sipas tyre, pėrmes saj do tė shprehen pakėnaqėsitė ndaj padrejtėsive qė po i bėhen popullit tė Kosovės pėr tė drejtėn e Vetėvendosjes.
Pakon e Ahtisarit kanė paralajmėruar ta refuzojnė edhe autoritetet nė Beograd, por, siē thonė nga “Vetėvendosje”, nė kėtė kuptim ka dallime tė mėdha, sepse Sėrbia tento tė ketė sovranitet nė Kosovė nėpėrmjet numrit sa mė tė maadh tė komunave me shumicė serbe.
Aktivisti i “Vetėvendosje”-s, Glauk KOnjufca, tha: "Sėrbia po e kundėrshton pakon e Ahtisarit nė mėnyrė qė ta rrisė pazarin pėr Kosovėn. Ajo deri mė tani ka fituar pesė plus njė komuna tė Kosovės nėpėrmjet decentralizmit, por duke bėrė presion dhe duke bėrė kėrcnuar me luftė pėr tu kthyer nė Kosovė ajo po don krinimin edhe mė shumė tė komunave serbe, gjė tė cilėn e ka pranuar Bashkėsia Ndėrkombėtare, sepse negociatat do tė vazhdojnė, Grupi negociator ka pranujar qė tq vazhojnė negociatat...”.
Nga ana tjetėr, analisti poltik, Behlul Beqaj thekson se Vetvendosja me protesta nuk mund tė ndyshojė asgjė nė planet e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr Kosovėn.
Beqaj thotė se dallimet ndėrmjet protestave tė “Vetėvendosje”-s dhe kundėrshtimeve nė Serbi ndaj Pakos sė Ahtisarit janė substanciale.
Pavarėsisht qėndrimeve dhe vlerėsimeve tė qarqeve poltike, strukturat e sigurisė nė Kosovė kanė bėrė tė ditur herė pas here se nuk do tė lejojnė nė asnjė mėnyrė qė pėr ēfarėdo arsye tė eskalojė situata e sigurisė nė Kosovė.\29.01.07\
_________________
Mos e genje veten
Ma thuaj t'verteten...
Mbrapsht nė krye
Shiko profilin e anėtarit Dėrgo mesazh privat Vizito websitin e shkruesit
Shfaq mesazhe nga:   
Posto temė tė re   Pėrgjigju temės    www.malsia.eu Indeksi i forumit :: L A J M E T Ora ėshtė sipas CET (Europe)
Faqja 1 e 1

 
Kėrce tek:  
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Ju nuk mund tė modifikoni postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė fshini postimet tuaja nė kėtė forum
Ju nuk mund tė votoni nė votimet e kėtij forumi